Bądź na bieżąco! Zadzwoń teraz: 570 550 033
I.V. Clinic
I.V. Clinic

Kac? Jak skutecznie z nim walczyć?

Polecane usługi

Weekendowy poranek po suto zakrapianej imprezie nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Szklanka wody i obietnice, że już nigdy więcej w życiu nie wyjdziemy na imprezę niestety nie rozwiążą dolegliwości związanych z kacem. Zadajemy sobie dwa podstawowe pytania: skąd bierze się kac i dlaczego dopada akurat nas?

Odpowiedź nie jest jednak taka prosta i mimo, że objawy kaca opisywane były już tysięce lat temu, naukowcy do dzisiaj nie mają absolutnej pewności, co dokładnie sprawia, że poranki po spożyciu dużej ilości alkoholu bywają takie trudne. Czyżby naukowcy mieli inne palące problemy do rozwiązania, niż rozkładanie kaca na czynniki pierwsze? A może temat jest na tyle skomplikowany, a wszystkie istniejące hipotezy, które wyjaśniają wystąpienie kaca są prawdziwe i alkohol w naszym organizmie robi niezłą wielotorową rozrubę?

Na liście podejrzanych jest kilka czynników i to właśnie nim należy się dokładnie przyjrzeć:

Aldehyd octowy
Organizm musi w jakiś sposób usunąć wprowadzony alkohol. Zajmuje się tym nasza wątroba, która przerabia alkohol do postaci, która przestanie szkodzić i będzie mogła zostać wydalona z moczem. I tak powstaje aldehyd octowy, który jest obwiniany o wywoływanie większości najgorszych symptomów kaca: nudności, bóle głowy i wymioty.

Odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe
Alkohol powoduje blokowanie działania hormonu antydiuretycznego (wazopresyny), który ma za zadanie zagęszczać mocz i resorbować wodę w kanalikach nerkowych. Więcej alkoholu, mniej wazopresyny i co za tym idzie, więcej oddawania moczu, co prowadzi do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu, które są szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Stąd wśród kacowych dolegliwości występują obolałe mięśnie i słabsza koncentracja.

Cytokiny
Hipoteza immunologiczna mówi o tym, że przyczynę kaca jest wzrost cytokin: interleukiny 12 oraz IFN-gamma. Cytokiny są związkami wykorzystywanymi przez nasz układ odpornościowy między innymi do wywoływania stanu zapalnego. To oznaczałoby, że następstwem przeholowania z alkoholem jest stan zapalny i wystąpienie objawów, które są nam znane z przeziębienia: ból głowy i mięśni, zmęczenie, nudności, ogólne rozdrażnienie.

Złe geny
Kac wybiera i niestety łatwiej jego ofiarą padają kobiety. Statystycznie kobiety produkują mniej dehydrogenazy alkoholowej i dehydrogenazy aldehydowej, w związku z czym ich organizmy gorzej radzi sobie z metabolizowaniem alkoholu. Znaczenie tu ma też fakt, że kobiety mają mniejszą masę ciała niż męczyźni i to sprawia, że ta sama dawka procentów alkoholowych jest w ich ciałach bardziej stężona i wywołuje to efekt kaca szybciej niż w przypadku mężczyzn. Także podatno– na kaca jest zapisana w naszych genach.

Jak leczyć kaca?

Najlepszym sposobem na kaca jest tak naprawdą wstrzymanie się od picia. Wiemy, wiemy, to najgorsza rada na świecie dla kogoś, kto właśnie zmaga się z kacem?
Wszystko jest dla ludzi, wiadomo, ale Jeśli zdarzy się przekroczyć granice i wypił za dużo, istnieje kilka sposobów na skuteczną walkę z objawami przedawkowania:

Wlew detoksykujący

To zdecydowanie najbardziej ekspresowe i skuteczne działanie w walce z kacem. 100% bioprzyswajalność składników zawartych we wlewie, których skuteczne działanie w starciu z kacem zostało potwierdzone badaniami naukowymi. Kroplówka pomoże oczyścić organizm z toksycznych metabolitów alkoholu i sprawi, że nie będzie potrzebny telefon do przyjaciela i scenariusz:

– Aleeee głowa mi pęka, stary.

– Łyknij aspirynę i musisz odcierpieć swoje.

Kroplówka to jedyny sposób, który potrafi naprawdą szybko i skutecznie rozprawić się z nieprzyjemnymi objawami kaca. A kto nie marzy, by jak najszybciej pozbyć się tego stanu i wrócić do żywych?

* Terapia dożylna jest wykonywana przez profesjonalny, doświadczony personel medyczny, a kuracja jest poprzedzona wywiadem lekarskim.

Co znajduje się we wlewie PRO DETOKSYKACJA?

Nawadnianie
Alkohol, jak wspominaliśmy wcześniej to odwodnienie, a odwodnienie to złe samopoczucie razy milion. Roztwory elektrolitów i dobra woda mineralna to towarzysz niezbędny przed, w trakcie i po imprezie.

Śniadanie rzecz ważna
Wstając z kacem, niekiedy ciężko zmusić się do przełknięcia czegoś na śniadanie. Ale to, co włożysz do ust po imprezie pomoże zwalczą symptomy kaca. Po wypiciu alkoholu zwykle pojawia się hipoglikemia (wszystko dlatego, że alkohol stymuluje wyrzut insuliny, obniżającej poziom glukozy), przez co dnia następnego po imprezie nasze komórki nie mają skąd czerpać energii potrzebnej między innymi do sprawnego metabolizowania alkoholu. Warto więc zjeść coś, co zawiera węglowodany. Całkiem nieźle sprawdzą się banany (potas) i czekolada (magnez). Nasza autorska hipoteza mówi o tym, że jajecznica jest świetnym wyborem, a wszystko za sprawą zawartej w jajkach cysteinie, której obecność jest niezbędna do przeprowadzenia wszystkich reakcji rozkładających alkohol do kwasu octowego. Soki owocowe też mają naukowo udowodnione działanie pomocne w przypadku zmniejszenia objawów kaca, uzupełniają poziom elektrolitów, ale też dostarczają łatwo dostępnych cukrów, podnoszących poziom energii.

Środki z apteki
Czy popularne środki, które obiecują, że po ich spożyciu kac odejdzie jak ręką odjął, a łykanie ich w trakcie picia pozwoli zapomnieć o istnieniu zjawiska efektu dnia następnego są skuteczne? Niestety, ale większość z dostępnych w aptekach czy na stacjach benzynowych preparatów ma skład, którego skuteczność w leczeniu kaca jest dyskusyjna. Owszem, niektóre z nich mogą być pomocne, o ile nie zapomnimy o porządnym nawodnieniu.