Bądź na bieżąco! Zadzwoń teraz: 570 550 033
I.V. Clinic
I.V. Clinic

Witamina C

Polecane usługi

Konieczność suplementowania witaminy C u człowieka wynika z braku możliwości jej samodzielnego wytwarzania i magazynowania w organizmie. Większość zwierząt posiada zdolność do syntezy witaminy C. Natomiast człowiek, wraz z innymi naczelnymi oraz, uwaga – świnką morską, pozbawiony jest tej umiejętności. Prawdopodobnie jest to wynikiem mutacji genetycznej, która zaszła u naszych przodków około 40 milionów lat temu.

Dawkowanie

Pierwsze zalecenia dotyczące podawania witaminy C związane były z leczeniem szkorbutu. Jeszcze w trakcie II Wojny Światowej British Royal Air Foirce zalecało swoim pilotom przyjmowanie dawki 10mg wit C/dzień. Kolejne badania podjęte zostały w latach 60-tych poprzedniego stulecia. Prowadzone były w USA na więźniach w Stanie Iowa. Na ich podstawie stworzono RDA (Recommended Dietary Allowance- dawka zalecana) obowiązujące do lat 90-tych. Zalecana dawka witaminy C wynosiła 60mg/dz. W 2000 roku rozpoczęto prace w Institute of Medicine (obecnie National Insitute of Medicine, NY, USA) nad określeniem koniecznej dziennej dawki witaminy C. W badaniach oparto się na 3 zmiennych:
– sub-maxymalnycm stężeniu witaminy C w neutrofilach,
– stężeniu zabezpieczającym przez wystąpieniem stresu oxydacyjnego,
– przy jednoczesnym minimalnym wydalaniu witaminy C z moczem.
Na podstawie wyników badań naukowcy określili minimalną dzienną dawkę witaminy C na 2000mg/dz.

Działanie
Powszechnie wiadomo że witamina C jest substancją bardzo aktywną biologicznie. Jest istotnym elementem bardzo wielu niezwykle ważnych szlaków metabolicznych, stymulując różne procesy biochemiczne w organizmie. Jest też najbardziej znanym antyoksydantem. Na ten temat napisano już wiele znakomitych artykułów. Tylko dla przypomnienia poniżej wyszczególnię główne obszary jej działania:
– jedną z najważniejszych funkcji biologicznych witaminy C jest biosynteza kolagenu – białka wchodzącego w skład skóry, zębów, kości, tkanki łącznej, chrząstek i rogówki,
– bierze udział w syntezie hormonów i transmiterów – np. noradrenaliny
– uczestniczy w przemianach steroidów, tłuszczów (np. cholesterolu do kwasów żółciowych), obniżą poziom cholesterolu,
– zwiększa przyswajanie żelaza niehemowego, wapnia, zmniejsza toksyczność Se, Cu, Co i Hg
– bierze udział w biosyntezie karnityny
– wspomaga procesy gojenia się ran
– reguluje ciśnienie tętnicze krwi oraz zapewnia sprawne działanie układu krwionośnego i serca,
– obniża stężenie glukozy we krwi