Bądź na bieżąco! Zadzwoń teraz: 570 550 033
I.V. Clinic
I.V. Clinic

Testosteron

Polecane usługi

O tym jak istotna rolę odgrywa testosteron może świadczyć historia jego uzyskania a następnie wykorzystania w leczeniu. Pierwsze doniesienia o cudownym działaniu testosteronu pochodzą z końca XIX wieku, kiedy to profesor Harvardu Charles-Edouard Brown-sequard, wstrzyknął sobie podskórnie “eliksir młodości” – czyli wyciąg z jąder psów i świnek morskich.

Opublikować nawet na ten temat artykuł w czasopiśmie Lancet w którym donosię o znakomitej poprawie samopoczucia, siły i wigoru. Niestety efekty były przejściowe, w przeciwieństwie do reakcji kolegów. Ostatecznie ośmieszony przez środowisko profesor porzucił dalsze badania.

Za ojca czystego testosteronu uznaje się prof. Kocha z Uniwersytetu Chicago, który wraz z zespołem w 1927r z około 20 kg jąder bydlęcych otrzymał 20 mg substancji czynnej (!). Ponieważ, jak widać, wydajność w uzyskiwaniu testosteronu była niewielka, na areną wkroczyli wizjonerzy medycyny, którzy oferowali inne sposoby leczenia. Jedną z bardziej interesujących była podjęta w 1927 roku przez Sergio Voronoffa próba przeszczepienia mężczyznom jąder od zwierząt, ale ich skuteczność została podważona przez Królewskie Towarzystwo Medycyny.

Nowoczesna terapia androgenowa rozpoczęła się w latach trzydziestych XX w, kiedy to testosteron zostaż chemicznie zsyntetyzowany przez trzy europejskie giganty farmaceutyczne: Schering (Niemcy), Organon (Holandia) i Ciba (Szwajcaria).

Za ojców syntetycznego testosteronu uznaje się niezależnie Leopolda Ruzicka (z Ciba) oraz Aldolfa Butenandta z Chemisches Institut Politechniki Gdańskiej (taki ‘polski’ akcent). Za swoje odkrycie otrzymali Nagrodę Nobla.

Czym jest testosteron?

Testosteron – to hormon androgenowy, najważniejszy przedstawiciel tej grupy. Występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, choć oczywiście męczyźni potrzebują go w znacznie większych stężeniach.

Testosteron jest ‘najważniejszym’ męskim hormonem odpowiedzialnym, w mniejszym lub większym stopniu za wszystko, co dzieje się w męskim organizmie. Jego kluczowe znaczenie rozciąga się od układu rozrodczego i seksualności po kształtowanie masy mięśniowej i gęstość kości. Mężczyzna zaczyna produkować testosteron już w siódmym tygodniu życia płodowego. Jego poziom wzrasta w okresie dojrzewania, osiągając szczyt w okresie pokwitania (około 13-14 roku), po czym następuje jego delikatny spadek. Po 30 roku życia spadek testosteronu przybiera za szybkości – w zależności od skłonności genetycznych, trybu życia, diety, wpływu środowiska.

Działanie

Testosteron jest w dużym stopniu odpowiedzialny za rozwój jąder i prostaty, ma ponadto ogromne znaczenie w rozwoju tkanki mięśniowej, gęstości kości i wytrzymałości. Oprócz tych podstawowych funkcji jest konieczny dla naszego ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Niski poziom testosteronu może mieć nie tylko negatywny wpływ na siłę mięśni i kości, ale może negatywnie wpływać na stan naszego umysłu.

Chociaż istnieje wiele hormonów, które można oznaczyć jako ważne w zakresie prawidłowego funkcjonowania organizmu i dla zdrowia, to testosteron dla mężczyzn ma znaczenie ogromne. Testosteron to najbardziej ekscytujący z hormonów, zwłaszcza w zakresie budowania masy mięśniowej.

W rzeczywistości można śmiało powiedzieć, że jest najważniejszym z hormonów w tym procesie. Bez odpowiedniego poziomu testosteronu nasze cele w tej materii nie będą osiągnięte, a w większości przypadków można się pożegnać z ideą przekraczania tych celów w znacznym stopniu.

Można osiągnąć wiele korzyści ze stosowania testosteronu, a efekty końcowe zwykle zależne od dawki. Wielu ludzi korzysta z niego w ramach planu hormonalnej terapii zastępczej, chodzi o to aby uzyskał optymalny poziom testosteronu w przypadku gdy naturalna produkcja zawodzi. Sportowcy używają testosteronu, daleko przekraczając normalny poziom, w celu zwiększenia wydajności.

Niezależnie od celu stosowania przy przyjmowaniu testosteronu można oczekiwać następujących korzyści:
– Zwiększona zdolność regeneracji tkanki mięśniowej
– Zwiększenie ochrony antykatabolicznej. Niektóre hormony mają negatywny wpływ na tkankę mięśniową, a promują tkankę tłuszczową np. kortyzol. Testosteron może pomóc w blokowaniu kortyzolu i ograniczyć jego negatywną reakcję, chroniąc w ten sposób tkankę mięśniową.
– Zwiększona wytrzymałość. Wyższa wytrzymałość to zdolność do cięższej pracy. Wzrost czerwonych krwinek pozwala na zwiększenie ilości tlenu we krwi, co zwiększa wydajność i może prowadzić do zwiększenia wydajności tkanki mięśniowej.
– Zwiększenie syntezy białek, co powoduje zwiększenie szybkości budowania mięśni.

Formy testosteronu

Istnieje wiele rodzajów związków, w których można znaleźć testosteron, jak również wiele metod ich aplikacji. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem jest forma iniekcyjna, ale istnieją również żele i plastry na skórę (które mogą być również podawane doustnie), a nawet kapsułki żelowe i tabletki. W zależności od terapii wszystkie formy mogą przynieść wymierne efekty, jednak gdy testosteron traktowany jest jako ‘wzmacniacz’, podawanie go w formie iniekcyjnej jest najbardziej wydajne i korzystne. Oprócz aplikacji największą różnicą między poszczególnymi produktami jest rodzaj estru do którego jest przywiązany. Jest to najważniejszy aspekt w odniesieniu do różnych typów, ponieważ od niego zależą efekty. Chociaż istnieje wiele rodzajów testosteronu, jest sześć wspólnych form, o których warto dyskutować szczegłowo. Są to:
– Testosteron Propionate
– Testosteron Enanthate
– Testosteron Cypionate
– Testosteron (30 mg propionianu, 60 mg izoheksanianu, 60 mg fenylopropionianu, 100 mg dekanianu).
– Sustanon 250
– Omnadren

Rola testosteronu

Układ hormonalny
W męskim organizmie istnieje oś hormonalna składająca się z podwzgórza – które stymuluje przysadkę mózgową, która stymuluje jądra do produkcji testosteronu. Większość testosteronu produkowana jest w jądrach, niewielkie jego ilości pochodzą z nadnerczy. W okresie dojrzewania wzrost poziomu testosteronu powoduje powiększanie się jąder i penisa oraz wzrost owłosienia łonowego. Głos zaczyna się pogłębiać, a mięśnie i włosy na ciele rosną. Pojawia się także rosnące pożądanie seksualne. Najwyższy poziom testosteronu przypada na okres pomiędzy 13-14 a 20 rokiem życia. Po 30 roku życia jego stężenie naturalnie opada. Ocenia się że w tempie około 1% na rok.

Osobną grupą pacjentów stanowią męczyźni z wyjściowo niskim poziomem testosteronu (hipogonadyzmem), u których dochodzi do zaburzeń funkcjonowania osi hormonalnej lub niewydolności jąder. Tacy pacjenci mają bezwzględne wskazania do hormonalnej terapii zastępczej (TRT).

Układ rozrodczy
Testosteron pojaw ia się już około 7 tygodni po zapłodnieniu. Jego zadaniem jest stymulacja rozwoju męskich genitaliów. W okresie dojrzewania, wraz ze wzrostem produkcji testosteronu, jądra i penis rosną. Jądra wytwarzają stały strumień testosteronu i codziennie dostarczają świeże nasienie. Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu mogą mieć problemy z płodnością. Obniża się także popęd płciowy. Wielu z nich cierpi na zaburzenia erekcji (ED). W takich sytuacjach wskazane jest wykonanie badań hormonalnych i rozważenie terapii hormonalnej.

Seksualność
W okresie dojrzewania testosteronu stymuluje wzrost jąder, penisa i włosów łonowych. Obniża się głos, mięśnie i włosy na ciele rosną. Równolegle pojawia się rosnące pożądanie seksualne.
Niestety z wiekiem poziom testosteronu stopniowo się obniżać co zauważalne jest także w zachowaniach seksualnych. Obniża się pewność siebie, spada popęd seksualny, pojawiają się zaburzenia wzwodu, brak wzwodów porannych, przedwczesny wytrysk. Także, długotrwały brak aktywności seksualnej może prowadzić do dalszego spadku testosteronu.
Bardzo niepokojące są ostatnie doniesienia naukowe dowodzące stopniowego obniżania się stężenia testosteronu u mężczyzn, niezależnego od wieku. Dowodzą one, że z pokolenia na pokolenie mężczyźni mają coraz niższy poziom testosteronu. Oznacza to że jako populacja męska coraz bardziej słabniemy!!!

Centralny układ nerwowy
Ciało ma system kontrolujący testosteron, wysyłający wiadomości za pośrednictwem hormonów i substancji chemicznych, które są uwalniane do krwioobiegu. W mózgu podwzgórze mówi przysadce, ile potrzeba testosteronu, a przysadka przekazuje informacje do jąder. Testosteron odgrywa rolę w pewnych zachowaniach, w tym w agresji i dominacji. Pomaga także zwiększyć konkurencyjność i zwiększyć poczucie własnej wartości. Tak jak aktywność seksualna może wpływać na poziom testosteronu, udział w zawodach może spowodował wzrost lub spadek poziomu testosteronu. Niski poziom testosteronu może skutkować utratą pewności siebie i brakiem motywacji. może także obniżyć zdolność człowieka do koncentracji lub wywoływania uczuć smutku. Niski poziom testosteronu może powodować zaburzenia snu i brak energii. Należy jednak pamiętać, że testosteron jest tylko jednym z czynników wpływających na cechy osobowości. Uwzględniane są również inne czynniki biologiczne i środowiskowe.

Włosy i skóra
W okresie adolescencji testosteron powoduje pojawienie się zarostu typowego dla mężczyzn – na twarzy, pod pachami i na narządach płciowych. Czasami włosy rosną również na klatce piersiowej, ramionach i nogach. Niedobory testosteronu mogą powodować zanik owłosienia na całym ciele.
Łysienie androgenowe – może być wywołane zarówno przez podwyższony jak i fizjologiczny poziom testosteronu (w dużym stopniu mają na to wpływ czynniki genetyczne). Ocenia się że czynniki hormonalne odpowiedzialne są w 70% za wypadanie włosów u mężczyzn i w około 40% u kobiet. U mężczyzn proces utraty włosów rozpoczyna się zwykle między 20 a 30 rokiem życia i najpierw bywa zauważalny w kątach czołowych i na szczycie głowy. U kobiet zdarza się rzadziej niż u mężczyzn i rozpoczyna się zwykle po 30 roku życia. U pacjentów stosujących preparaty testosteronu lub sterydy w nadmiernych stężeniach często dochodzi do powikłań w postaci nadmiernej potliwości, retencji wody (uczucie obrzękniętej twarzy, dłoni), trądziku i ginekomastii.

Mięśnie, kości i tkanka tłuszczowa
Testosteron jest hormonem anabolicznym – silnie stymulującym rozwój masy mięśniowej i siły. Zwiększa poziom neuroprzekaźników, które stymulują wzrost tkanki. Oddziałuje również z receptorami jądrowymi, co stymuluje syntezę białek. Poprzez zwiększenie poziomu hormonu wzrostu. To sprawia, że ćwiczenia są bardziej skłonne do budowania mięśni.
Testosteron zwiększa gęstość kości i informuje szpik kostny o wytwarzaniu czerwonych krwinek. Mężczyźni z bardzo niskim poziomem testosteronu częściej cierpią na złamania i złamania kości.
Testosteron odgrywa również rolę w metabolizmie tłuszczów, pomagając mężczyznom w bardziej wydajnym spalaniu tłuszczu. Obniżenie poziomu testosteronu może spowodować wzrost tkanki tłuszczowej. Terapia testosteronem może być podawana przez lekarza za pomocą iniekcji domięśniowych.

Układ sercowo – naczyniowy
Testosteron przemieszcza się w organizmie w krwiobiegu. Jedynym sposobem na poznanie poziomu testosteronu na pewno jest jego zmierzenie. Zazwyczaj wymaga to badania krwi.
Testosteron pobudza szpik kostny do produkcji czerwonych krwinek. A badania sugerują, że testosteron może mieć pozytywny wpływ na serce. Jednak niektóre badania badające wpływ testosteronu na cholesterol, ciśnienie krwi i zdolność do usuwania skrzepów miały mieszane wyniki.
Jeśli chodzi o terapię testosteronem i serce, ostatnie badania mają sprzeczne wyniki i są w toku. Terapia testosteronem podawana we wstrzyknięciu domięśniowym może powodować wzrost liczby krwinek. Inne działania niepożądane terapii zastępczej testosteronem obejmują retencję płynów, zwiększoną liczbę krwinek czerwonych i zmiany cholesterolu.