Bądź na bieżąco! Zadzwoń teraz: 570 550 033
I.V. Clinic
I.V. Clinic

Anemia

Polecane usługi

Anemia wg WHO to stan, w którym liczba czerwonych krwinek lub ich zdolność transportowania tlenu są niewystarczające, aby sprostać fizjologicznym potrzebom.

Czy trzeba być bladym i zmęczonym, aby mieć anemię?

Niekoniecznie. Niedokrwistość jest coraz częściej spotykana. Statystyki mówią, że cierpi na nią już co trzecia osoba na świecie (30%!).

Skąd się ona bierze?

Może mieć różne podłoże. Najczęstszym jej powodem są niedobory żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Rzadziej zdarzają się niedokrwistości aplastyczne czy syderoblastyczne.

Jak zdiagnozować więc taką anemię o etiologii niedoborowej?

Proste badania diagnostyczne krwi, a mianowicie morfologia z rozmazem, poziom żelaza, ferrytyny, witaminy B12 i kwasu foliowego. Można je wykonać u nas w klinice,a wyniki otrzymać już nawet tego samego dnia.

Jak ją leczymy?

W zależności od poziomu niedoborów. Wlewy dożylne z witaminą B12 i kwasem foliowym, a w przypadku ciężkiej anemii spowodowanej niedoborem żelaza mamy wyjątkowy produkt.

Tym produktem jest specjalne żelazo podawane we wlewie dożylnym (kompleks wodorotlenku żelaza III i karboksymaltozy). Jest to wyjątkowy preparat, gdyż już nawet jedna dawka jest w stanie uzupełnić wszelkie niedobory żelaza. Wyróżnia się on na tle innych produktów zawierających tym, że jest całkowicie bezpieczny w podaniu i nie grozi tak ciężkimi powikłaniami jak zasłabnięcia czy zapaści w przypadku zwykłych preparatów zawierających żelazo. Przyjmuje się go maksymalnie dwa razy w roku. Przed przystąpieniem do takiego wlewu przechodzicie Państwo badania diagnostyczne. Na ich podstawie lekarz wraz z personelem pielęgniarskim kwalifikują Państwa do podania leku. Przed, w trakcie i po zakończonym wlewie kontrolujemy poziom ciśnienia tętniczego, wartość tętna oraz wysycenie krwi tlenem (SpO2). 4-5 tygodni po podaniu leku ponownie wykonujemy badanie krwi pod kątem żelaza i ferrytyny, konsultujemy wyniki z lekarzem i ustalamy czy potrzebna będzie kolejna dawka.