Bądź na bieżąco! Zadzwoń teraz: 570 550 033
I.V. Clinic
I.V. Clinic

Anemia – objawy, diagnozowanie

Niedokrwistość to zmniejszenie stężenia hemoglobiny, hematokrytu i liczby erytrocytów poniżej normy. Następstwem tego stanu jest zmniejszenie zdolności krwi do transportu tlenu, co skutkuje zmniejszeniem natlenowania tkanek.

Jedną z grup najbardziej narażonych na niedokrwistość są kobiety w wieku rozrodczym. Przyczyną anemii może być nadmierna utrata krwi związana z intensywnymi miesięczkami. Anemia często występuje również podczas ciąży.

Kolejnymi grupami ryzyka są osoby starsze oraz chorujące przewlekle, np. na reumatoidalne zapalenie stawów lub inne schorzenia autoimmunologiczne (takie, w których układ odpornościowy atakuje własne komórki i tkanki), choroby nerek, wątroby czy tarczycy, nieswoiste zapalenie jelit oraz na nowotwory. Do grupy ryzyka wlicza się również osoby chorujące na anoreksję i bulimię, czyli zaburzenia odżywiania. Jednak również nieodpowiednio dobrana dieta uboga w żelazo, witaminę B12 i kwas foliowy może doprowadzić do rozwoju anemii. Niektóre typy anemii mogą być u nas kwestią genów, są dziedziczne.

Są dwie główne przyczyny zmniejszenia liczby czerwonych krwinek:

Wyróżnia się wiele podtypów anemii:

Objawy anemii

Objawy anemii nie są specyficzne i zależą m.in. od jej rodzaju, ciężkości czy leżącego u jej podłoża problemu zdrowotnego. Istnieją jednak pewne objawy, które są wspólne dla wielu typów niedokrwistości.

Objawy charakterystyczne dla każdego rodzaju niedokrwistości to:

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest morfologia krwi. Najważniejsze dla niedokrwistości parametry morfologii to:

RBC – liczba krwinek czerwonych

Hb – hemoglobina (jest to Białko zawarte w erytrocytach, którego głównym zadaniem jest przenoszenie tlenu; odpowiada ona za czerwoną barwę krwi)

Ht – hematokryt (stosunek komórek krwi do całej jej objętości)

MCV – średnia objętość erytrocytu

MCH – średnia zawartość hemoglobiny w erytrocycie

Jeśli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości w morfologii krwi, wówczas należy zbadać poziom:

Wczesne rozpoznanie anemii i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na uniknięcie rozwoju choroby i związanych z nią powikłań. Leczenie anemii jest bardzo zróżnicowana i zależy od jej przyczyny oraz ciężkości. Niedokrwistość z niedoboru żelaza leczona jest dietą i suplementacją tego pierwiastka. Jeżeli powodem anemii jest niedobór witaminy B12 czy kwasu foliowego, konieczna jest ich suplementacja doustna lub dożylna, która jest znacznie skuteczniejsza. Niezbędne jest także wprowadzenie diety bogatej w mięso, ryby, zielone warzywa liściaste i strączkowe.

Profilaktyka anemii to w szczególności prawidłowa dieta, a także szybkie diagnozowanie ewentualnych problemów z przewodem pokarmowym lub drogami rodnymi u kobiet. Warto, aby każdy przynajmniej raz do roku wykonywał badania diagnostyczne.

Autor: Pielęgniarka Klaudia Przybysz